Czy ptaki można dokarmiać?

Mimo, iż pustułka nie osiąga żadnych wielkich rozmiarów, jakie są typowe dla wielu osobników z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej przedstawicieli. Pustułka zwyczajna to ptak, który upodobała sobie tereny właściwie całej Europy, aż po wysokie Alpy oraz wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary. Swoim zasięgiem występowania pustułka omija jednak koło podbiegunowe, do którego cech klimatu, ptak ten nie jest odpowiednio przystosowany.

Bezwzględnie najwyższą liczebność pustułki zwyczajnej zauważa się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Pośród tych krajów zdecydowany prym wiodą Niemcy, na terenie których występować może aż 60 tysięcy par. W obecnej chwili Polska nie jest zaliczany do ulubionych miejsc występowania tego gatunku ptaka. Mimo to, jest to dalej najliczniejszy sokół na obszarze całego kraju.

Ptaki pożywienie

Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami i pazurami. Spodnia część ciała ma niesamowity, kremowy kolor, który jest w charakterystyczny sposób- niezwykle gęsto, nakrapiany. Jednakowo u samca jak i samicy występuje długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy otoczona jest dodatkowo szeregiem węższych, ciemnych prążków.

Skrzydła pustułki zaliczyć można do wąskich oraz długich, o końcach przypominających kształtem ostry sierp. Pustułka to ptak, który dożywa co najwyżej 15 lat. Rozmiar ciała pustułki razem z ogonem i dziobem mieści się przeważnie pomiędzy 33 a 37 centymetrem,  z czego sam ogon może sięgać długości nawet 18 centymetrów. Samica pustułki posiada większą masę ciała, która może być równa nawet 280 gramom. W przypadku samca największa masa ciała może osiągnąć o 50 gram mniej niż płeć przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *